Zdravé vaření

Je všeobecně známá věc, že stejně jak si špatnou stravou můžeme zdraví značně poškodit, naopak správným výběrem potravin můžeme našemu tělu velmi prospět. Pro ty, kteří mají zájem svému tělu ulevit nejen preparáty, ale chtěli by zkusit i odlehčenou stravu, budeme v této rubrice uvádět recepty na zdravé vaření. Nejedná se o dietu na hubnutí, ale nemůžeme vyloučit, že po nějaké době budete o pár kilo lehčí. 

Budeme rádi, když se s námi podělíte o vlastní odzkoušené recepty, pokud možno i s uvedením výsledku, kterého jste díky receptu dosáhli, popř. jaký problém jste takto řešili. S vaším souhlasem budeme tyto příspěvky uveřejňovat pro inspiraci dalším. Napište nám.

 

 

Superpotraviny pro Vás!

Superpotraviny jsou zkrátka a prostě super. Jde o potraviny, které mají velký výživový potenciál a obsahují vysokou koncentraci výživových látek. Svou účinností, léčivým charakterem a uzdravujícími schopnostmi byly proslulé již před tisíci let.

Superpotraviny jsou svým způsobem výjimečné. Dokonale totiž spoluracují s lidským organismem. Podporují normální fungování buněk, zabraňují mutacím na buněčné úrovni, nabuzují imunitní systém a působí preventivně před mnoha chronickými onemocněními. Abyste maximálně využili jejich potenciál, pokuste se je zařadit do svého jídelníčku.

Mastné ryby

Losos, tuňák, makrela, herink nebo sardinky - tyto ryby jsou bohaté na proteiny, vitymíny, minerály a esenciální mastné kyseliny včetně porspěšných omega-3, které chrání před celou řadou onemocnění, ale i před depresemi, demencí a u žen snižují riziko vzniku rakoviny prsu. Navíc jsou prospěšné i pro pleť, funkci zdravých hormonů, pomáhají při hojení ran a spalování tuků. Pokud nemáte rádi ryby, můžete omega-3 dodávat svému tělu i v kapslích.

Česnek

Další superpotravina, která je jedním z přírodních antibiotik. Nabuzuje imunitní systém, redukuje příznaky nachlazení a chřipky a obsahuje antibakteriální, antiplísňové a antiparazitální složky. Důkazů o tom, jak moc je česnek prospěšný, stále přibývá. Dosud se mělo za to, že působí jako prevence rakoviny žaludku, prostaty a tlustého střeva. Ukazuje se ale, že zabraňuje i vzniku jiných nádorů. K tomu snižuje cholesterol, a to až o 15%.

Zelená listová zelenina

Další zázračná potravina, která obsahuje účinné antioxidanty chránící buňky, předcházející mnoha onemocněním. Díky detoxikačním schopnostem je zelená listová zelenina dále důležitá pro zdraví ledvin, pomáhá udržovat zásadité prostředí v těle, léčí záněty a ulevuje od bolestí svalů a kloubů. K tomu chrání buňky před volnými radikály, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, napomáhá soustředění a likviduje stres. A v neposlední řadě je prospěšná pro vlasy, nehty i kůži, posiluje imunitu a vitalitu.

Borůvky

Borůvky jsou přírodní léčivou potravinou už po mnoho staletí. Obsahují přibližně 11% sacharidů, které se převážně skládají z fruktózy, a přitom málo tuků a proteinů. Z minerálů je nejcennější draslík a z vitaminů vitamin A. Jejich léčivé účinky však souvisí s nevýživnými složkami jako jsou organické kyseliny, taniny a myrtillin, které působí antisepticky, chrání a stahují cévy. Velmi důležitou složkou jsou i anthokyaniny, přírodní pigmenty, které jim nejenom propůjčují jejich barvu, ale jsou i účinným antioxidantem. A v neposlední řadě disponují vysokým obsahem železa a dalších bioaktivních látek, pomáhají vyrovnávat hladinu hormonů, přispívají ke zdravé pleti, napomáhají k váhovému úbytku a při redukčních dietách.

Kakaové boby

Základní surovina pro výrobu čokolády je bohatým zdrojem hořčíku, který mimo jiné zvyšuje průtok krve do mozku a tím podporuje koncentraci a paměť. Dále reguluje hladinu krevního cukru v krvi a podporuje normální funkci svalů včetně srdce. Nedostatek hořčíku způsobuje poruchy nervového systému, které se projevují svalovými křečemi, podrážděností, agresivitou nebo nespavostí. Moderní formy zemědělství navíc mají na svědomí pokles hořčíku v půdě. čokoláda s vysokým podílem kakaa, ideálně 100%, je proto tím správným řešením.

 

Vyhledávání

Kontakt

BARTOŠOVÁ Jitka Pacetluky 87
768 43 Kostelec u Holešova
+420 776 070 840 IČ: 46192026